W województwie kujawsko-pomorskim od kilku lat dynamicznie rozwija się Szlak św. Jakuba (Camino de Santiago), który jest jedną z najbardziej rozpoznawanych tras pielgrzymkowych w Europie, prowadzących do grobu św. Jakuba Apostoła w hiszpańskim Santiago de Compostela. Ten Europejski Szlak Kulturowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest szansą dla rozwoju lokalnych społeczności i uniwersalnym tematem kulturowym, który może przyczynić się do rozwoju wielu sektorów życia społecznego, od turystyki, przez ekonomię po aktywność artystyczną.
Zapraszamy Państwa ( 24 września 2021 r.) do udziału w kilkugodzinnym spotkaniu w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, realizowanym we współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Chcemy pokazać możliwości promocyjne Szlaku, a także wymienić się dobrymi praktykami w rozwoju Camino de Santiago, czym podzielą się z nami goście z całej Polski. Kluczem bowiem będzie zrozumienie kim są coraz częściej pojawiający się na szlaku pielgrzymi z charakterystyczną muszlą, czego potrzebują, czym się różnią od klasycznego turysty i jakich usług oczekują.
Z racji trwających obecnie dyskusji nad możliwościami wykorzystania środków pochodzących z UE na rozwój infrastruktury i aktywności wokół Camino de Santiago, było niezbędnym takie spotkanie, podczas którego mogliśmy pracować nad przyszłym wspólnym projektem dedykowanemu tej trasie pielgrzymkowej.


Program konferencji:
Piątek, 24 września
10:00 Rozpoczęcie konferencji.
10:10 dr Franciszek Mróz – Strategia rozwoju Szlaków św. Jakuba w Polsce.
10:30 ks. dr Dariusz Doburzyński – Infrastruktura Camino de Santiago w Polsce i Europie.
10:50 Berenika Seryczyńska – Działania wspierające pielgrzymów w Hiszpanii: doświadczenie regionów i NGO.
11:30 Mirosława Buczyńska – Promocja Camino w Kujawsko-Pomorskim: doświadczenie Bractwa św. Jakuba z Torunia.
11:50 Ks. dr Adam Jeszka – Rozwój Camino na Pomorzu Gdańskim. 12:10 Ks. Łukasz Skarżyński – Wyzwania duszpasterskie: co można jeszcze zrobić dla pielgrzymów?
12:30 – 13:00 Q&A : Sesja dla NGO, samorządów i mieszkańców. Podpisanie Listu intencyjnego. Recital chopinowski.
Sobota, 25 września
8:00 – przejście Szlakiem św. Jakuba na odcinku Mszano-Szafarnia.

Program Konferencji o Camino de Santiago_Szafarnia-1

Ks. prof. Piotr Roszak


Zadanie publiczne jest współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

belka dofinansowano logo poziom Województwo kp podpis pod spode

„RAZEM DLA CAMINO: POTENCJAŁ SZLAKU ŚW. JAKUBA W WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIM”