W sobotę 23 listopada br., już po raz piąty, Fundacja Chopin w Ogrodzie Sztuk zorganizowała Cecyliański Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej na Wydziale Teologicznym UMK. Stało się już tradycją, że w bliskości liturgicznego wspomnienia św. Cecylii, Patronki muzyki kościelnej, spotkały się zespoły wokalne, schole z regionu, aby dzielić się swoimi talentami i uczcić św. Cecylię swoim śpiewem i muzyką. Do tego świętowania dołączyli klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, tworzący zespół CIS, którzy wystąpili przed toruńską publicznością z koncertem pieśni religijnej.

Do tegorocznej edycji Przeglądu zakwalifikowano 8 zespołów, co oznacza, że spotkało się 250 młodych śpiewaków na co dzień pomagających w przeżywaniu liturgii w swoich parafiach. Cecyliada stawia sobie za cel wzrost poziomu wykonawczego dziecięcych i młodzieżowych zespołów wokalnych, podnoszenie religijnej kultury muzycznej. Choć istnieje wiele konkursów pieśni religijnej to jednak najczęściej są dedykowane do wokalistów, nie doceniając tych, którzy służą w swoich parafiach i w ten sposób uczą się odpowiedzialności za swoje wspólnoty od samego początku.

Toruńska Cecyliada nie jest typowym konkursem, w którym są zwycięzcy i przegrani, ponieważ wszyscy, którzy zostali zakwalifikowani są wygranymi, skoro każdy zespół otrzymuje nagrodę. To czas pełen emocji, przeżyć i spotkań, wspólnego przeżywania i przygotowania mszy św. oraz możliwości podpatrywania dokonań i opracowań, interpretacji repertuaru innych zespołów. Schole uczą się czym jest pieśń tradycyjna a czym piosenka religijna, jak można ciekawie interpretować pieśni, inspirować się tym, co śpiewają inne zespoły, jak potrafią cieszyć się z wykonywanej muzyki.

Niemniej jednak dokonuje się oceny prezentowanych utworów, aby pomagały rozwijać muzycznie zespoły. Jurorzy w swoich ocenach brali pod uwagę szereg kryteriów, m.in. dobór repertuaru, aranżacje partii wokalnej i instrumentalnej oraz poprawność wykonania pod względem muzycznym. To wszystko zawsze ma służyć rozwojowi wykonawców i zachęcać do twórczej interpretacji pieśni kościelnych. W tegorocznym przeglądzie poziom był bardzo wysoki i wyrównany: wszystkie zespoły w sposób ciekawy zaprezentowały swoje programy, łącząc klasykę i nowoczesność. Tak prezentuje się ostateczna klasyfikacja:

I nagroda:

  • Dziecięco-młodzieżowa schola „Źródło” z parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Osieku n. Wisłą (diecezja włocławska)

II nagroda (ex aequo):

  • Schola „Tintinnabula Angelorum” z parafii Matki Bożej Królowej Męczenników Polskich z Przysieka
  • Schola z parafii Opatrzności Bożej w Toruniu

III nagroda (ex aequo):

  • Schola „Boże Serduszka” z Grudziądza z Najśw. Serca Pana Jezusa i św. o. Piotr
  • Schola „Perełki Maryi” z parafii Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Lidzbarku

Wyróżnienia:

  • Schola „Promyki Maryi” z parafii św. Józefa i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu
  • Schola Dziecięca z parafii św. Mikołaja Biskupa w Chełmży

Wszystkim uczestnikom oraz opiekunom, którzy przygotowali zespoły do Przeglądu, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów.

dr Agnieszka Brzezińska


 

WYNIKI I FOTORELACJA Z V CECYLIAŃSKIEGO PRZEGLĄDU PIEŚNI I PIOSENKI RELIGIJNEJ